Երկուշաբթի, 9 Փետրվարի 2026 20:42
Արժույթի միջազգային հիմնադրամի ղեկավարը դոլարի թուլացումը անվանել է ժամանակավոր երևույթ
Արմինֆո. Արժույթի միջազգային հիմնադրամի կառավարիչ տնօրեն Քրիստալինա Գեորգիևան երկուշաբթի օրը դոլարի թուլացումը 2025 թվականին անվանել է ժամանակավոր և հայտարարել, որ այն կպահպանի իր կարգավիճակը՝ որպես աշխարհի հիմնական պահուստային արժույթ, կանխատեսելի ապագայում։
«Մենք չպետք է չափազանց շատ արձագանքենք կարճաժամկետ փոխարժեքի տատանումներին... Ես չեմ տեսնում դոլարի դերի որևէ փոփոխություն կանխատեսելի ապագայում», - Bloomberg-ի հաղորդմամբ՝ ասել է Գեորգիևան։
Միևնույն ժամանակ, ԱՄՀ ղեկավարը ընդգծել է, որ մարդիկ պետք է ավելի մանրամասն ուսումնասիրեն, թե ինչու է դոլարը կենտրոնական տեղ զբաղեցնում միջազգային ֆինանսական համակարգում՝ նշելով ԱՄՆ կապիտալի շուկաների խորությունն ու իրացվելիությունը, ԱՄՆ տնտեսության չափը և երկրի ձեռնարկատիրական ոգին։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր, որ չի մտահոգվում դոլարի թուլությամբ՝ ընդգծելով, որ դրա անկումը կարող է օգտակար լինել ամերիկյան տնտեսության և արտահանման համար։
ԱՄՆ վիճակագրական գործակալությունների տվյալներով՝ Թրամփի երկրորդ վարչակազմի օրոք դոլարը արժեզրկվել է գրեթե 3%-ով։ Միաժամանակ, Bloomberg-ի հաշվարկներով, դոլարի ինդեքսը անցյալ տարի նվազել է 8.1%-ով՝ ամենաշատը 2017 թվականից ի վեր։