Արմինֆո. "Ստանդարտացման և չափագիտության ազգային մարմին" ՓԲԸ-ն կդառնա «Կշիռների եւ չափերի միջազգային բյուրոյի (ԿՉՄԲ/BIPM) անդամ եւ «Օրենսդրական չափագիտության միջազգային կազմակերպության (ՕՉՄԿ/OIML) թղթակցային անդամ: ՀՀ Ազգային ժողովը փետրվարի 11-ի լիագումար նիստում վավերացրել է նշված միջազգային կառույցների հետ համաձայնագրերը:
Փաստաթղթերը վավերացման ներկայացնելով՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը տեղեկացրել է, որ առաջին համաձայնագիրը ստորագրվել է նախորդ տարվա մարտի 18 - ին, իսկ երկրորդը ՝ 2025 թվականի ապրիլի 2-ին ։ Նախարարը հիշեցրել է, որ "Ստանդարտացման և չափագիտության ազգային մարմին" փակ բաժնետիրական ընկերությունը ներկայումս ապահովում է չափումների միատեսակությունը Հայաստանի Հանրապետության տարածքում, ինչը հանդիսանում է ժողովրդական տնտեսության որակական ենթակառուցվածքի հիմնարար հենարանը: Ընկերությունն իրականացնում է չափիչ սարքերի չափագիտական հսկողություն ՝ ստուգում, փորձաքննություն, փորձարկում և տիպային սերտիֆիկացում: Չափագիտական հսկողությունը ոչ միայն ապահովում է ՀՀ քաղաքացիների անվտանգությունը առողջապահության տեսանկյունից, այլև կարգավորում է սպառող-վաճառող առևտրային հարաբերությունները:
Միջազգային չափագիտական կառույցներին անդամակցության հարցը, ինչպես նշել է Պապոյանը, առանցքային նշանակություն ունի Հայաստանի Հանրապետությունում չափումների միատեսակության ապահովման համակարգի զարգացման, արտադրող-սպառող առեւտրային հարաբերությունների կարգավորման, ինչպես նաեւ նորարարությունների տարածման համար: Առաջարկվում է ապահովել ՓԲԸ-ի ՝ որպես միջազգային երկու հեղինակավոր կառույցների ասոցացված և համապատասխան թղթակից անդամի անդամակցության գործընթացը: Ընկերության անդամակցությունը միջազգային չափագիտական կազմակերպություններին, մասնավորապես, OIML-ին և BIPM-ին ունի մի շարք կարևոր ռազմավարական, տնտեսական և տեխնիկական հիմնավորումներ: Տնտեսական տեսանկյունից դա կապահովի միջազգային առևտրի զարգացումը, քանի որ OIML-ին և BIPM-ին անդամակցությունը երաշխավորում է չափումների միջազգային համադրելիությունը: Սա կարևոր է արտահանման և ներմուծման գործընթացներում տեխնիկական խոչընդոտների նվազեցման համար, ստեղծում է հավասար մրցակցային պայմաններ, ինչի արդյունքում հայ արտադրողները հնարավորություն կունենան դուրս գալ արտասահմանյան շուկաներ ՝ առանց փորձարկման կամ չափման հավաստագրերի կրկնօրինակման: Բացի այդ, այս անդամակցությունը կստեղծի ներդրումային գրավչություն, քանի որ այն կբարձրացնի վստահությունը տնտեսական միջավայրի նկատմամբ ՝ նպաստելով ներդրումների ներգրավմանը ՝ միջազգային չափագիտական պահանջներին համապատասխանող չափման համակարգի շնորհիվ:
Տեխնիկական և գիտական տեսանկյունից անդամակցությունը կապահովի չափումների ճշգրտության բարձրացում, չափումների ազգային համակարգը կհամապատասխանի միջազգային ստանդարտներին:
Ինստիտուցիոնալ տեսանկյունից՝ անդամակցությունը կապահովի իրավական չափագիտության ամրապնդումը, կօգնի բարելավել իրավական չափագիտության ոլորտը ՝ ստեղծելով հուսալի և թափանցիկ չափման համակարգ: Անդամակցությունը նաև կապահովի ոլորտի համապատասխանությունը ԵՄ պահանջներին։