Արմինֆո. Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկը (ՎԶՄԲ, Համաշխարհային բանկի խումբ) Հայաստանին կտրամադրի 96,4 մլն եվրո "Զբոսաշրջության և մարզային ենթակառուցվածքների զարգացում" ծրագրի իրականացման համար: ՀՀ Ազգային ժողովը փետրվարի 11-ի լիագումար նիստում վավերացրել է բանկի հետ համաձայնագիրը:
Իր ելույթում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն ընդգծել է, որ փաստաթուղթը ստորագրվել է 2025 թվականի հուլիսի 22-ին: Ըստ էության, ինչպես նշել է Պապոյանը, խոսքը նախկին ծրագրի շարունակության մասին է, որի շրջանակներում հաջողվել է ապահովել Գյումրիի, Գորիսի, Դիլիջանի, Ջերմուկի և Գառնիի արտաքին տեսքի գրավչությունը: Այդ ծրագրի իրականացման համար ծախսվել է շուրջ 40 մլն դոլար: Հաշվի առնելով առաջին ծրագրի հաջողությունը ' ՀԲ-ն և Հայաստանի կառավարությունը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել այն շարունակելու վերաբերյալ: Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է 120,5 մլն եվրո, որից 96,4 մլն դոլարը ՎԶՄԲ - ի վարկային միջոցներն են, կառավարության կողմից համաֆինանսավորումը կկազմի 24,1 մլն եվրո: Ծրագրի ավարտի ժամկետը սահմանվել է 2030թ.օգոստոսի 31 - ը, իսկ վարկի օգտագործման ժամկետը ՝ մինչև 2030թ. դեկտեմբերի 31-ը: Ծրագրի իրականացումը վստահվելու է Հայաստանի տարածքային զարգացման հիմնադրամին, որը պատասխանատու է լինելու մրցույթների անցկացման, պայմանագրերի կնքման, աշխատանքների որակի վերահսկման համար: Այսօրվա փոխարժեքով, ինչպես նշել է նախարարը, վարկի տոկոսադրույքը կկազմի մոտավորապես 3%:
Ծրագրի նպատակն է ավելացնել ՀՀ զբոսաշրջային ներուժը երկրի մի շարք մարզերի ենթակառուցվածքներում "փափուկ" ներդրումների միջոցով: Մասնավորապես, ծրագիրը խթանում է ընտրված առնվազն 7 զբոսաշրջային կլաստերների աճը ՝ նպաստելով գինու, առողջարանային, արկածային, մշակութաճանաչողական և էկոտուրիզմի զարգացմանը Արարատի, Վայոց ձորի, Շիրակի, Տավուշի և Սյունիքի մարզերում: Ծրագրի մեկնարկի նախապայմանը Ծրագրի կառավարման կոմիտեի ստեղծումն է, որը կղեկավարի ոլորտը համակարգող փոխվարչապետը: Ծրագրով, մասնավորապես, նախատեսվում է ամբողջությամբ ավարտել Գորիսի արդիականացումը, որը կդառնա զբոսաշրջության զարգացման տեսանկյունից գրավիչ տարածաշրջան: Ավարտին կհասցվի նաև Գյումրիի, Ջերմուկի, հանրապետության այլ մարզերի փողոցների, զբոսայգիների, պուրակների շինարարությունը: