Արմինֆո.2026 թվականի փետրվարի 10-ի դրությամբ Հայաստանի պետական գանձարանում հարկային մուտքերը (եկամուտները և պետական տուրքը) կազմել են 269,4 մլրդ դրամ ՝ տարեկան 2 տրիլիոն 972.9 մլրդ դրամ ծրագրի դեպքում ։ Այդ մասին հաղորդում է ՀՀ Ազգային ժողովի բյուջետային գրասենյակը:
Մասնավորապես, 2025թ․ նույն ժամանակահատվածի համեմատ հարկային եկամուտներն ու պետական տուրքն աճել են 8.4 տոկոսով կամ մոտ 20.9 մլրդ դրամով։ Միևնույն ժամանակ, հարկերի փաստացի հավաքագրումը եռամսյակային ծրագրի նկատմամբ կազմել է 44.1% կամ նախատեսվածից 340.8 մլրդ դրամով պակաս (առաջին եռամսյակի պլանը արձանագրվել է 610.2 մլրդ դրամի չափով):
Ցուցանիշը 41.1%-ով կամ 78.4 մլրդ դրամով գերազանցել է 2024թ․ նույն ժամանակահատվածի հավաքագրումները։ Աճը 2023 թվականի համեմատ կազմել է 39.8% կամ 76.7 մլրդ դրամ, և 56.8%-ով կամ մոտ 97 մլրդ դրամով ավելի է 2022 թվականի հաշվետու ժամանակաշրջանի ցուցանիշից ։
2026 թվականի հաստատված պետբյուջեի համաձայն ՝ պետական գանձարանի եկամուտները կաճեն մինչև 3 տրլն 91 մլրդ դրամ (8 մլրդ դոլարից մի փոքր ավելի), իսկ ծախսերը ՝ մինչև 3 տրլն 628 մլրդ դրամ (9,4 մլրդ դոլար) ։ Տնտեսության (ՀՆԱ) աճը կանխատեսվում է 5,4%՝ մինչև 11 տրլն 933 մլրդ դրամ (մոտ 31 մլրդ դոլար): Պետբյուջեի պակասուրդը կկազմի 536 մլրդ դրամ (1,4 մլրդ դոլարից մի փոքր պակաս) կամ ՀՆԱ-ի 4,5 տոկոսը։ Կառավարության պարտքը 2026 թվականի վերջին կաճի ՀՆԱ-ի 50,7% - ից մինչև 52,9% ՝ կազմելով մոտ 16,5 մլրդ դոլար ։ Եկամուտների կառուցվածքում հարկային հավաքագրումները կկազմեն 2 տրլն 972 մլրդ դրամ (մոտ 7,7 մլրդ դոլար), հարկեր-ՀՆԱ հարաբերակցությունը կաճի 0,4% - ով ։ Ինչ վերաբերում է ծախսերին, ապա 2 տրլն 924 մլրդ դրամ (7,6 մլրդ դոլար) կկազմեն ընթացիկ (աշխատավարձերի, թոշակների, առողջապահության պետպատվերի վճարումները եւ այլն), իսկ 704 մլրդ դրամ (1,8 մլրդ դոլար) ՝ կապիտալ ծախսերը (Ճանապարհների, դպրոցների եւ այլ օբյեկտների շինարարություն)։ Դրանց մասնաբաժինը ՀՆԱ-ում կնվազի 6,6% - ից մինչև 5,9%: