Արմինֆո."Աջափնյակ" մետրոյի կառուցման նախագիծն արդեն անցել է բոլոր անհրաժեշտ փորձաքննությունները։ Այդ մասին փետրվարի 20-ին մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Երեւանի փոխքաղաքապետ Արմեն Փամբուխչյանը։
«Ամենայն հավանականությամբ, եթե ոչ այս տարի, ապա հաջորդ տարվանից մենք ձեռնամուխ կլինենք մրցույթին։ Փորձաքննությունների փուլը ձգձգվել է, բայց մենք արդեն ունենք արդյունքներ, որոնք թույլ են տալիս անցնել մրցութային գործընթացներին", - նշել է Փամբուխչյանը ։
Հիշեցնենք, որ 2021 թվականի նոյեմբերի վերջին հաղորդվել էր, որ ռուսական առաջատար "Մետրոգիպրոտրանս" ընկերությունը շահել է Երևանի քաղաքապետարանի հայտարարած մրցույթը ՝ Երևանի համանուն վարչական շրջանում մետրոյի "Աջափնյակ" կայարանի նախագծման համար ։ Նախագծի նախնական տարբերակը նախատեսում էր Հրազդան գետի վրա կամրջի կառուցում միայն մետրոպոլիտենի համար, սակայն "Մետրոգիպրոտրանս" - ն առաջարկել է կառուցել նաև երկրորդ "հարկը" ավտոմեքենաների և հետիոտների համար: "Մետրոգիպրոտրանս" - ի տնօրենների խորհրդի նախագահ Վալերի Աբրամսոնը Հայաստանի կառավարությանն առաջարկել է նաև մետրոյի զարգացման ծրագիր ՝ 500 մլն դոլար արժողությամբ: "Արտահանման վարկերի և ներդրումների ապահովագրության ռուսական գործակալությունը (ԷԿՍԱՌ) պատրաստ է աջակցել ծրագրին շահավետ պայմաններով ։ Այդ միջոցներով մենք կկարողանանք արդիականացնել հին մետրոյի ենթակառուցվածքը, ինչպես նաեւ պլանավորել քաղաքի այն հատվածները, որոնց ուղղությամբ կայարանները կարող են ընդլայնվել",- ասել էր Աբրամսոնը։
Հաղորդվում էր, որ ԷՍԿԱՌ-ի հետ վարկային համաձայնագրի հաստատման դեպքում շինարարական աշխատանքները կտևեն մոտ 1,5 տարի: Քաղաքային իշխանությունների ծրագրի համաձայն, 525 մետր երկարությամբ մետրոյի նոր կայարան տանող ճանապարհը պետք է անցնի թունելով, որի շինարարությունը սկսվել է դեռևս ԽՍՀՄ-ի ժամանակ և մնացել անավարտ: Այն ժամանակ կիսակառույց է մնացել «Աջափնյակ» կայարանը, նախագծում դրա շարունակությունն է մինչև Դավիթաշեն թաղամաս։
Ավելի վաղ քաղաքապետարանում նշել էին, որ շինարարությունը, որը կտևի շուրջ 4 տարի, նախատեսվում է սկսել 2026 թվականին։ Միջնաժամկետ ծախսային ծրագիրը կազմում է 6 մլրդ դրամ, սակայն Ներդրումային խորհրդի կողմից ծրագրի հաստատման արդյունքում դրա չափը կսրբագրվի:
2024 թվականի հունվարին Տիգրան Ավինյանը կառավարության նիստում հայտարարել էր, որ շինարարության նախագիծն ամբողջությամբ պատրաստ է և անցնում է փորձաքննություն։ Համալիր փորձաքննություն անցնելուց հետո քաղաքապետարանը հույս ունի նախագիծը քննարկել կառավարությանն առընթեր Ներդրումային կոմիտեի առաջիկա նիստում: «Հուսով եմ, որ այս տարի մենք, նույնիսկ, կսկսենք շինարարական աշխատանքները: Ներկայիս տեմպերի պահպանման դեպքում, վստահ եմ, մենք շինարարությունը կավարտենք չորս տարում, ինչպես եւ նախատեսում էինք", - այն ժամանակ հայտարարել էր Երեւանի քաղաքապետը։