Արմինֆո.ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մատուցողներին կոչ է արել, որպեսզի նրանք, իրենց հերթին, կոչ անեն իրենց գործատուներին հստակ ֆիքսել ամբողջ աշխատավարձը: Դա նրանց թույլ կտա դառնալ համընդհանուր բժշկական ապահովագրության համակարգի շահառու և օգտվել եկամտահարկի տարբեր ծրագրերից:
«Ես ունեմ մի հին ծանոթ՝ մատուցող, ում հետ ծանոթացել, մտերմացել եմ Երևանի կենտրոնի սրճարաններից մեկում սուրճ խմելիս՝ դեռևս ընդդիմադիր գործիչ եղած ժամանակ: Վերջերս իմացա, որ առողջական որոշակի խնդիրների պատճառով նա հայտնվել է ֆինանսական մեծ դժվարությունների մեջ», - այսօր ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերի ժամանակ պատմել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետը ծանոթից հետաքրքրվել է, թե ինչու չի օգտվել համընդհանուր բժշկական ապահովագրությունից, քանի որ ապահովագրությունը ծածկում է տվյալ հիվանդության բուժումը:
«Սակայն իմացա, որ իմ ծանոթը, ով, հիշեցնեմ, Երևանի կենտրոնի սրճարաններից մեկում մատուցող է աշխատում, շահառու չէ (ՀԲԱ), քանի որ նրա աշխատավարձը 80 հազար դրամ է:
Ես երաշխավորում եմ, որ եթե իմ ծանոթի աշխատավարձը լիներ 80 հազար դրամ, նա երբեք չէր աշխատի այդ սրճարանում։ Դա, պարզապես, բացառվում է ։ Բայց ուզում եմ ուշադրություն հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ այդ "ստվերի" պատճառով մարդը ինչ-որ պահի հայտնվել է ֆինանսական ծանր վիճակում։ Մինչդեռ, եթե նրա աշխատավարձի իրական չափը գրանցվեր, նա կդառնար բժշկական ապահովագրության շահառու և կկարողանար խուսափել այդ խնդիրների 97-98% - ից", - հայտարարել Է վարչապետը ։
2026 թվականի հունվարի 1-ից Հայաստանում մեկնարկել է համընդհանուր բժշկական ապահովագրության ներդրումը, ամբողջական ներդրման գործընթացը կիրականացվի երեք տարվա ընթացքում։ Առաջին փուլում համակարգում ներգրավված են մինչև 18 տարեկան երեխաներ, 65 և բարձր տարիքի անձինք (նույնիսկ եթե նրանք աշխատում են), 18-65 տարեկան հաշմանդամներ, սոցիալապես անապահով ընտանիքների անդամներ և 200 000 դրամից ավելի աշխատավարձ ստացող քաղաքացիներ: Ապահովագրի բազային արժեքը 2026 թվականին կկազմի 129,6 հազար դրամ (ամսական 10800 դրամ): Ընթացիկ տարում համակարգի շահառու կդառնան նաև անհատ ձեռնարկատերերը, որոնք ինքնուրույն ստիպված կլինեն վճարել ապահովագրավճարը: 2026 թվականին համակարգում ընդգրկվել է 1 մլն 571 հազար 181 մարդ ։ Նրանցից միայն 18,3% - ն են կազմում աշխատանքային պայմանագրերով եւ ամսական 200 հազար դրամ եկամուտ ունեցող աշխատողները, որոնք ինքնուրույն են վճարում ապահովագրավճարը: Մնացած 81,7% - ը պետական ապահովվածությամբ է. 39,9% - ը 18 տարին չլրացած քաղաքացիներ են, 32,5% - ը ՝ 65 և բարձր տարիքի անձինք, ևս 9,3% - ը ՝ սոցիալապես խոցելի խմբերի ներկայացուցիչներ: 2027 թվականին պարտադիր բժշկական ապահովագրությունը կտարածվի մինչև 200 հազար դրամ եկամուտ ունեցող քաղաքացիների վրա, իսկ 2028 թվականին ՝ երկրի մնացած բնակչության՝ ներառյալ ֆերմերային տնտեսությունները։