Երեքշաբթի, 10 Փետրվարի 2026 14:49
Ծրագիրը գերակատարվել է. 2025 թվականին Հայաստանում փաստացի հարկային կատարողականը կազմել է 100,2%
Արմինֆո. 2025 թվականին Հայաստանի պետական բյուջեի հարկային մուտքերը (հարկային եկամուտներ և պետական տուրքեր) կազմել են 2 տրիլիոն 725,2 մլրդ դրամ, ինչը 334,3 մլրդ դրամով կամ 14%-ով ավելի է 2024 թվականի համանման ցուցանիշից։ Այդ մասին փետրվարի 10-ին հայտարարել է  ՊԵԿ նախագահ Էդուարդ Հակոբյանը՝ իր ղեկավարած գերատեսչության 2025 թվականի աշխատանքների ամփոփմանը նվիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
Այսպիսով, հարկերի և տուրքերի փաստացի մուտքերը կազմել են "2025 թվականի պետական բյուջեի մասին" օրենքով սահմանված 2 տրիլիոն 720,3 մլրդ դրամի 100,2% - ը և տարվա ընթացքում օրենքի վերանայված փոփոխությունների 100,3% - ը: Հարկային հավաքագրումների մասով աճը կազմել է 14.5 տոկոս, մաքսատան մասով՝ 11.6 տոկոս: Միևնույն ժամանակ, հարկերի և տուրքերի փաստացի մուտքերը գերազանցել են 2025 թվականի կանխատեսվող ցուցանիշները, որոնք արտացոլված են 2026-2028 թվականների միջնաժամկետ ծախսերի ծրագրում և 2026 թվականի բյուջեի բացատրական գրության մեջ:
Հարկեր / ՀՆԱ հարաբերակցությունը նույնպես գերազանցել է "ՀՀ 2025 թվականի պետական բյուջեի մասին" օրենքով նախատեսված ցուցանիշը։ Անցած տարի, ըստ Հակոբյանի, գրանցվել է 2 - րդ ՝ 2018 թվականից ի վեր ամենաբարձր աճը՝ 1 տ. կ. - ով: «Արդյունքում՝ հասել ենք 24,5 տոկոս ցուցանիշի, ինչը մեզ կմոտեցնի կառավարության 2021 - 2026թթ. ծրագրի շրջանակներում ՀՆԱ - ի 25 տոկոս ցուցանիշին>, - ասել է գլխավոր հարկայինը , վստահություն հայտնելով, որ թիրախային ցուցանիշը կապահովվի ընթացիկ տարվա արդյունքներով:
Հարկատուներին 2025 թվականին վերադարձվել է 409 մլրդ դրամ կամ 4,2%-ով ավելի գումար, քան 2024 թվականին ։ Այդ գումարից 95,6 մլրդ դրամը՝ հիփոթեքային վարկավորման շրջանակներում եկամտահարկի վերադարձի մասով (39,4% աճ)։
ՊԵԿ - ում բավականին բարձր աճ են արձանագրել նաև հանրապետությունում եկամուտ բերող աշխատատեղերի թվով ՝ 823 հազար (5,7% - ով ավելի է 2024 թվականի ցուցանիշից): ՀՀ-ում միջին եկամուտը գնահատվում է 401 հազար 400 դրամ կամ մոտ 6 տոկոսով ավելի, քան 2024 թվին էր։
Այս ամենին, ըստ Հակոբյանի, նախ եւ առաջ,  հաջողվել է հասնել վարչարարության արդյունավետության բարձրացման և վերլուծական գործիքակազմի կատարելագործման շնորհիվ ։ Այցերը և բիզնեսի հետ շփումները զգալիորեն նվազել են, սակայն հարկային իրավախախտումների հայտնաբերման որակը աճել է։
Հիշեցնենք, որ 2025 թվականի պետբյուջեում ՀՆԱ-ի աճն ամրագրվել է 5.1%-ի չափով։ Եկամուտները կանխատեսվում են 2 տրլն 873.6 մլրդ դրամ, որից 2 տրլն 720.3 մլրդ դրամ կկազմեն հարկային եկամուտները և պետական տուրքը: