Արմինֆո. Հայաստանի պետական եկամուտների կոմիտեն (ՊԵԿ) գտնում է, որ Հայաստանի տնտեսության 3-4% - ը դեռեւս գտնվում է "ստվերում": Գնահատականին համակարծիք են ֆինանսների նախարարությունում։ Այդ մասին փետրվարի 10-ին հայտարարել է ՊԵԿ նախագահ Էդուարդ Հակոբյանը՝ իր ղեկավարած գերատեսչության 2025 թվականի աշխատանքի արդյունքների ամփոփիչ մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
Նրա խոսքով, Վիճակագրական կոմիտեն Հայաստանի տնտեսության մեջ "ստվերը" գնահատում է 20 տոկոսից մի փոքր ավելի (չդիտարկվող տնտեսության հետ միասին): Մինչդեռ, ՊԵԿ-ն ու Ֆինանսների նախարարությունը կողմնորոշվում են, այսպես կոչված, "հարկային ճեղքվածքով", ինչի առնչությամբ կարծում են, որ կա 3-4 տոկոսի ներուժ։
Նրա ասելով՝ 2025 թվականին ՊԵԿ-ը բացահայտել է ավելի քան 363 մլրդ դրամի ստվերային շրջանառություն։
Ընդհանուր առմամբ, 2025 թվականին Հայաստանի պետական բյուջեի հարկային մուտքերը (հարկային եկամուտներ և պետական տուրք) կազմել են 2 տրլն 725,2 մլրդ դրամ, ինչը 334,3 մլրդ դրամով կամ 14% - ով ավելի է 2024 թվականի համանման ցուցանիշից ։ Հարկեր / ՀՆԱ հարաբերակցությունը կազմել է 24.5%: Ընդ որում, 2025 թվականի պետական բյուջեում եկամուտները կանխատեսվում են 2 տրլն 873.6 մլրդ դրամ, որից 2 տրլն 720.3 մլրդ դրամը կկազմեն հարկային եկամուտներն ու պետական տուրքը ։