Արմինֆո.2025 թվականի հաշվետու տարվանից սկսած և դրան հաջորդող տարիների համար հարկային հայտարարագիր պարտավոր են ներկայացնել ՀՀ ռեզիդենտ հանդիսացող բոլոր ՀՀ քաղաքացիները (բացառությամբ անչափահասների): Հայտարարագրերի ներկայացման ժամկետ է սահմանվել յուրաքանչյուր տարվա մարտի 2-ից մինչեւ նոյեմբերի 1-ը: Այդ մասին փետրվարի 10-ին մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեել է ՊԵԿ նախագահ Էդուարդ Հակոբյանը։
2026 թվականին հայտարարագիր կներկայացնեն նաեւ թոշակառուները, ընդգծել է Հակոբյանը։ Այս առնչությամբ ՊԵԿ - ն իր առջև խնդիր է դրել ստեղծել նոր պարզեցված համակարգ. արդեն հայտարարված է մրցույթ, ընթանում է հայտերի գնահատման գործընթաց: Նոր համակարգը թույլ կտա միանալ այլ համակարգերին, որոնք ավտոմատ կերպով կփոխանցեն ստացված կենսաթոշակների և նպաստների մասին տվյալները:
Բացի այդ, շարունակում է գործել եկամուտների հայտարարագրման պարզեցված համակարգը, որը սահմանվել է 2025 թվականի վերջից։ Այսինքն ՝ ՀՀ ռեզիդենտ քաղաքացիները, որոնք աշխատավարձից բացի այլ եկամուտ չեն ստանում, ազատվում են եկամուտների հայտարարագիր լրացնելու և ներկայացնելու անհրաժեշտությունից։ Վերջնաժամկետը լրանալուց հետո ՊԵԿ էլեկտրոնային համակարգի կողմից գեներացված հայտարարագրի նախագիծը կհամարվի ընդունված (այդ դեպքում այն չի կարողանա օգտվել սոցիալական վարկերից): Եթե քաղաքացին աշխատավարձից բացի այլ եկամուտներ է ստանում, նա պարտավոր է մուտք գործել համակարգ և նշել դրանք: Բանկային ավանդների դեպքում նա կարող է Պետեկամուտների կոմիտեի պորտալի անձնական հաշվում նշել այդ տվյալները կամ հարկային ծառայությանը թույլ տալ ստանալ դրանք բանկերից:
Ինչ վերաբերում է յուրաքանչյուր գործարքի (գործառնության) համար սահմանված չհայտարարագրվող 300 հազար դրամի շեմին, ապա, ինչպես նշել է ՊԵԿ նախագահը, դեռեւս անցյալ տարի կառավարությանը լիազորություն է վերապահվել սահմանել ինչպես շեմը, այնպես էլ չհայտարարագրվող եկամուտների ցանկը: Նախագիծն արդեն շրջանառության մեջ է դրվել և շուտով հանրությունը կծանոթանա փաստաթղթի բովանդակությանը։
Հիշեցնենք, որ հանրապետության բոլոր ռեզիդենտ քաղաքացիների եկամուտների ընդհանուր հայտարարագրման համակարգի ներդրումը սկսվել է 2023 թվականից ։ Գործընթացը կազմակերպվել է երեք փուլով, տարեցտարի ավելանալու է այն անձանց շրջանակը, որոնք պարտավոր են ներկայացնել հայտարարագիրը ։ Համակարգի ներդրումը կավարտվի 2026 թվականին ։ Հայաստանի Հանրապետության ռեզիդենտ քաղաքացիները եկամուտների հայտարարագիր ներկայացնելու միջոցով կարող են օգտվել եկամտահարկի գումարից սոցիալական ծախսերը փոխհատուցելու հնարավորությունից: Այս հնարավորությունը տարածվում է ինչպես անձամբ հայտարարատուի, այնպես էլ ընտանիքի անդամների (ամուսնու, ծնողների և երեխաների) կատարած սոցիալական ծախսերի վրա:
Նշենք, որ հունվարի 21-ին ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի (ՊԵԿ) նախագահը ՀՀՀ եթերում հայտարարել էր, որ 300 հազար դրամի շեմը չգերազանցող գործարքները, որոնք նվազեցված եկամուտներ են (որպես նվիրատվություն, անհատույց, փոխառություն կամ գույքի օտարումից ստացված միանվագ եկամուտ), ենթակա չեն հայտարարագրման եկամուտների համընդհանուր հայտարարագրման շրջանակներում (ՊԵԿ նախագահի հրամանի հիման վրա-խմբ.): Ընդ որում, 300 հազար դրամի շեմը վերաբերում է յուրաքանչյուր գործարքին, այլ ոչ թե համանման գործարքների գումարին ։ «Մենք վերլուծել ենք բանկային փոխանցումները և պարզել, որ դրանց մեծ մասը ընկնում է այս սահմանի տակ: 300 հազար դրամը գերազանցող գործարքները պետք է հայտարարագրել», - նշել է Հակոբյանը ։ Փետրվարի 5-ին ՊԵԿ-ից հստակեցրել են, որ կարգավորումը վերաբերում է բացառապես 2024 թվականի գործարքներին։