Երեքշաբթի, 10 Փետրվարի 2026 17:01
Երևանի ավագանին հաստատել է կլիմայական միջոցառումների և կայուն էներգետիկ զարգացման ծրագիրը
Արմինֆո.Երևանի ավագանին ընդունել է կլիմայական միջոցառումների և կայուն էներգետիկ զարգացման ծրագիրը: Սույն օրենքի նախագիծը փետրվարի 10-ին Երևանի ավագանու նիստում ներկայացրել է բնապահպանության վարչության պետի պաշտոնակատար Սիրարփի Հայկազյանը:
Նրա խոսքով, այս ծրագրի իրականացումը բխում է Եվրոպական հանձնաժողովի "Կլիմայի եւ էներգիայի վերաաաբերյալ քաղաքապետերի դաշնագիր" նախաձեռնության շրջանակներում քաղաքային իշխանությունների ստանձնած պարտավորություններից:
Վերջինիս շրջանակներում մշակվել է կայուն էներգիայի զարգացման և կլիմայի պահպանության ծրագիր, որը նախատեսում է մթնոլորտ արտանետումների ծավալի առնվազն 30% - ով կրճատում մինչև 2030 թվականը ՝ 2012 թվականի համեմատ։
Բացի այդ, գլոբալ բնապահպանական մարտահրավերների համատեքստում տարբեր ենթակառուցվածքների կառավարման ոլորտում կայուն զարգացումը դարձել է քաղաքապետարանի առաջնահերթությունը, ինչը պաշտոնապես ամրագրված է վավերացված Փարիզի համաձայնագրում: Սույն համաձայնագրով Հայաստանը պարտավորվում է կրճատել արտանետումները և ավելացնել կլիմայի փոփոխության հետևանքներին ադապտացման միջոցառումների իրականացումը:
Բնապահպանության վարչության պետի պաշտոնակատարի կողմից առաջարկված ծրագիրը նախատեսում է միջոցառումների իրականացում տրանսպորտի, քաղաքային լուսավորության ցանցի, ճանապարհաշինության, կանաչ տարածքների ընդլայնման, շենքերի էներգաարդյունավետության, կոշտ կենցաղային թափոնների կառավարման ոլորտներում:
Ծրագրի ընդունումը, Հայկազյանի խոսքով, թույլ կտա օգտվել կանաչ դրամաշնորհային ծրագրերից ՝ նախատեսված քայլերն իրականացնելու համար:
"Առաջարկվող միջոցառումների շնորհիվ Երևան համայնքը կկարողանա մինչև 2030 թվականը կատարել ստանձնած պարտավորությունները և 30% - ով կրճատել ջերմոցային գազերի արտանետումները", - ասել է նա:
Քննարկումների ընթացքում ավագանու ընդդիմադիր անդամները դժգոհություն են հայտնել, որ 250 էջանոց ծրագիրը ծանոթանալու համար իրենց տրամադրվել է ընդամենը երկու օր առաջ: Այդ առնչությամբ, ըստ նրանց, այսօրվա քննարկումները դժվար է լիարժեք և բովանդակալից անվանել, ավելի շուտ իմիտացիա են հիշեցնում ։
Նշենք, որ նախագիծն ավագանու կողմից ընդունվել է 38 «կողմ» ձայնով: Ավագանու 8 անդամ «դեմ» է քվեարկել, 13 - ը ՝ «ձեռնպահ»: