Բժշկական ապահովագրությամբ քաղաքացիները ծառայությունների մեծ մասի համար չեն վճարում, բայց համակարգն անվճար չէ․ Անահիտ Ավանեսյան
Արմինֆո.Հայաստանում բուժապահովագրության շրջանակներում բուժօգնությունն անվճար չէ, ոչինչ անվճար չէ։ Այդ մասին փետրվարի 11-ին մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։
Նա պարզաբանել է, որ պետությունը ծածկում է բուժծառայությունների կոնկրետ ցանկը։ «Այո, ծառայությունների մեծ մասի համար քաղաքացին լրացուցիչ վճարումներ չի կատարում: Ծախսերն ամբողջությամբ փոխհատուցում է Ապահովագրական հիմնադրամը», - ասել է նա։ Իսկ հավելյալ հարմարավետության, ծառայությունների, խնամքի համար, ինչպես ասել է նախարարը, պետք է լրացուցիչ վճարել։ "Մեր նպատակն է բժշկական ապահովագրության համակարգի շրջանակներում հոգ տանել, որ մեր քաղաքացիները ստանան անհրաժեշտ բուժծառայություններ, ինչն էլ համակարգն անում է", - ասել է առողջապահության նախարարը:
Անդրադառնալով որոշ բուժկենտրոններում հիվանդասենյակների անմատչելիության մասին հարցին ՝ Ավանեսյանը նշել է, որ որևէ կանխակալություն այստեղ, հաստատ, չկա, իսկ վճարովի հիվանդասենյակներ միշտ եղել են և գործելու են երկրի բուժկենտրոններում: Նախարարը նաև հստակեցրել է, որ արտակարգ դեպքերում գործում են օգնության տրամադրման այլ մեխանիզմներ: Իսկ պլանային հոսպիտալացման դեպքում հնարավոր է, որ անվճար հիվանդասենյակների ֆոնդը ժամանակավորապես սպառված լինի։
Արձագանքելով քաղաքացիների դիմումներին, մասնավորապես՝ բժշկական ապահովագրության շրջանակներում  մասնագետի ընդունելությանը եռօրյա սպասման վերաբերյալ, Ավանեսյանը հորդորել է իրավիճակը դիտարկել համեմատական համատեքստում: Նրա խոսքով ՝ ընդունելությանը եռօրյա սպասումը հրաշալի ցուցանիշ է առողջության ապահովագրության գործող համակարգ ունեցող երկրների համար:
Ընդ որում, նախարարը հավաստիացրել է, որ բոլոր ռիսկերն այդ առումով կառավարելի են, և գերատեսչությունն ունի համապատասխան գործիքակազմ ՝ անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկելու համար: