Երկուշաբթի, 16 Փետրվարի 2026 15:09
Starlink-ն իր 100-ից ավելի տերմինալներ կփոխանցի Հայաստանին. Մխիթար Հայրապետյան
Արմինֆո. Starlink գլոբալ արբանյակային ցանցը Հայաստանին կփոխանցի իր 100-ից ավելի տերմինալներ։ Այդ մասին փետրվարի 16-ին մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը։
Այսպիսով, Starlink-ը, ինչպես նշել է նախարարը, նպատակ ունի համացանցի հասանելիությամբ ապահովել երկրի բարձրլեռնային շրջաններում տեղակայված հանրակրթական հաստատությունները:
Ավելին, ցանցն իր վրա կվերցնի տերմինալների սպասարկման բոլոր ծախսերը տարվա ընթացքում։
Հիշեցնենք, որ Starlink-ը ինտերնետ հասանելիության գլոբալ արբանյակային ցանց է, որը մշակվել է ամերիկյան SpaceX ընկերության կողմից (պատկանում է Իլոն Մասկին): Համակարգը գործում է մերձերկրյա ցածր ուղեծրում գտնվող հազարավոր փոքր արբանյակների միջոցով, ինչն ապահովում է տվյալների փոխանցման բարձր արագություն և ցածր ուշացում ՝ համեմատած ավանդական արբանյակային ինտերնետի հետ:
Այդ արբանյակային համակարգը նախատեսված է ամբողջ մոլորակի բնակիչներին էժան և արագընթաց արբանյակային ինտերնետի անլար հասանելիություն ապահովելու համար:
Հիշեցնենք, որ 2024 թվականին Երևանում անցկացված Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային կոնգրեսի (WCIT) ժամանակ ընթերցվել էր Իլոն Մասկի ուղերձը, որը հաստատել էր, որ նախատեսում է Starlink-ը  գործարկել Հայաստանում:
Մասնավորապես, նա նշել էր, որ ուրախ է Հայաստանի տեխնոլոգիական համայնքի հետ հետաքրքիր նախագծերի վրա աշխատելու հնարավորության համար՝ սկսած տիեզերքի հետազոտությունից, վերջացրած բաց եւ թափանցիկ արհեստական բանականության մշակումներով, որն ընդլայնում է մարդկային ընկալման շրջանակները։ Նոր սերնդի ինտերնետն առաջին անգամ Հայաստանում հասանելի է դարձել 2025 թվականի մարտին, ինչի մասին հաղորդել է նախարար Մխիթար Հայրապետյանը։