Արմինֆո. ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Ռաֆայել Գևորգյանը հյուրընկալել է Ասիական զարգացման բանկի (ԱԶԲ) և Զարգացման ֆրանսիական գործակալության (ԶՖԳ) ներկայացուցիչներին։
ՊԵԿ նախագահի տեղակալ Ռաֆայել Գևորգյանը բարձր է գնահատել ԱԶԲ և ԶՖԳ հետ համագործակցության շրջանակում արդեն իսկ առկա ձեռքբերումները, և հույս հայտնել, որ կշարունակվի ակտիվ համագործակցությունը։
ՊԵԿ հաղորդագրության համաձայն, հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Քաղաքականության վրա հիմնված վարկերի (Policy-Based Loans) տրամադրման և նոր բազմամյա ծրագրային մոտեցման ուղղությունները՝ բազմամյա քաղաքականության աղյուսակի սահմանման, ինչպես նաև 2026 թվականի առաջնահերթ տեխնիկական աջակցության կարիքների հստակեցման նպատակով։
Քննարկման ընթացքում ներկայացվել են հարկային և մաքսային վարչարարության բարելավմանը միտված նոր տեխնիկական աջակցության կարիքները և հետագա համագործակցության հնարավոր ուղղությունները։ Կարևորվել է խաղային գործունեության բարելավման ուղղությամբ տրամադրվող աջակցության շարունակականությունը, միջազգային հարկման շրջանակում միասնական հաշվետվողական ստանդարտով ֆինանսական հաշիվների վերաբերյալ տեղեկատվության փոխանակման միջազգային լավագույն փորձի ուսումնասիրությունը, ինչպես նաև հարկային և մաքսային համակարգերի բարելավման նպատակով նորարարական տեխնոլոգիաների ներդրումը։
Ընդգծվել է Քաղաքականության վրա հիմնված վարկավորման ուղղությունների սահմանումը՝ հատկապես ՊԵԿ հարկային և մաքսային նոր ռազմավարությունների համատեքստում։
Նշենք, որ 2025 թվականի դեկտեմբերի 31 - ի դրությամբ Հայաստանի պետական պարտքը 2024 թվականի դեկտեմբերի վերջի համեմատ աճել է մոտ 1,7 մլրդ դոլարով կամ 13,1 տոկոսով ՝ մինչև 14 մլրդ 531 մլն դոլար: Ընդ որում, 2017 թվականի դեկտեմբերի վերջի դրությամբ Հայաստանի ընդհանուր պետական պարտքը կազմում էր 6,774 մլրդ դոլար, իսկ Նիկոլ Փաշինյանի կառավարության ձևավորման պահին՝ 2018 թվականի ապրիլի վերջի դրությամբ, այդ ցուցանիշը 6 867 մլրդ էր։ Այսպիսով, 28-ամյա պատմության ընթացքում (Հայաստանի անկախացումից ի վեր) ՀՀ-ն ներգրավել է մոտ 6,8 մլրդ դոլարի փոխառություններ, իսկ 2018 - ից մինչև 2025 - ի վերջը իշխանությունները կարողացել են ավելացնել պետական պարտքը մոտ 7 մլրդ 757 մլն դոլարով: 2025 թվի վերջին կառավարության երկրորդ խոշոր վարկատուն Ասիական զարգացման բանկն է ՝ 22,7%-ով, Ֆրանսիան ՝ 11% - ով:
Նշենք, որ Զարգացման ֆրանսիական գործակալությունը հիմնադրվել է 1998 թվականին և հանդիսանում է Ֆրանսիայի Հանրապետության ֆինանսական մեխանիզմի երկկողմ զարգացման օպերատորը: 2025 թվականի դեկտեմբերի 18-ին Զարգացման ֆրանսիական գործակալությունը բացեց իր նոր գրասենյակը «Երևան Պլազա» հյուրանոցում: 2013 թվականից Հայաստանում գործող ԶՖԳ խումբը ֆինանսավորում է ծրագրեր, որոնք նպաստում են կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարին և աշխատում են արդար և ներառական անցումների ուղղությամբ: Գործակալությունը աջակցում է բնական ռեսուրսների կայուն կառավարմանը և պահպանմանը, էներգետիկ անցմանը, հանրային ֆինանսների կառավարմանը և քաղաքային ծառայություններին: 2013 թվականից ԱՖԴ-ն Հայաստանին տրամադրել է 555 մլն եվրո վարկ և շուրջ 30 մլն եվրո օգնություն, որից 23,5 մլն-ը տրամադրվել է Եվրոպական միության կողմից:
Ասիական զարգացման բանկը Հայաստանի հետ աշխատում է 2005 թվականից ։ Բանկը Հայաստանում իրականացրել է բազմաթիվ ծրագրեր, որոնք ուղղված են եղել տրանսպորտային, ֆինանսական, էներգետիկ և ջրային ոլորտների և այլ ենթակառուցվածքների զարգացմանը: