Առողջապահության նախարարությունում կքննարկեն տաքսու վարորդներին մինչեւ 2027 թվականն ապահովագրության համակարգում ներառելու հարցը
Արմինֆո. ՀՀ առողջապահության նախարարությունում պատրաստ են քննարկել մինչև 2027 թվականը տաքսու վարորդներին ապահովագրության համակարգում ներառելու հարցը: Այդ մասին փետրվարի 19-ին ճեպազրույցում ասել է առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։ Ընդ որում, նա նշել է, որ քաղաքացիաիրավական պայմանագրով աշխատող անձինք, սահմանված կարգի համաձայն, ապահովագրական համակարգում պետք է ընդգրկվեն միայն 2027 թվականի հունվարի 1-ից։
«Անկեղծ ասած՝ ինձ համար մեծ ուրախություն էր, որ տաքսի ծառայությունների մեր վարորդները, տեսնելով, թե ինչ կարևոր ձեռքբերում է ապահովագրությունը, որից այսօր արդեն օգտվում են մեր մյուս քաղաքացիները, դիմում են ներկայացրել իրենց ապահովագրության համակարգում ընդգրկելու համար: Մենք առաջիկայում կքննարկենք այդ հարցը և կհասկանանք, թե մինչև 2027 թվականը ինչ հնարավորություններ կան նաև նրանց դիտարկելու", - ասել է Ավանեսյանը։
Նշենք, որ երեկ Երևանում առցանց տաքսի ծառայության վարորդները բողոքի ակցիա են իրականացրել Բրազիլիայի հրապարակում և ստորագրահավաք են սկսել ՀՀ կառավարությանը ուղղված դիմումի ներքո՝ պահանջելով բարելավել աշխատանքային պայմանները: Ցուցարարների հիմնական պահանջները ներառում են բարձր տոկոսադրույքների իջեցում, որոնք նրանք պարտավոր են վճարել առցանց ծառայություններին, հաշվի առնելով ընկերությունների շահույթը արդյունաբերության կարգավորման ժամանակ, և վարորդների պաշտոնական գրանցում որպես աշխատողներ՝ կենսաթոշակների և առողջության ապահովագրության համար: