Երեքշաբթի, 10 Փետրվարի 2026 12:25
Հայ ֆերմերները հնարավորություն կունենան անվճար օգտագործել սելավաջրերի եւ հեղեղաջրերի ավելցուկը՝ հողերի ոռոգման համար
Արմինֆո Հայ ֆերմերները հնարավորություն կունենան անվճար օգտագործել սելավային եւ հեղեղաջրերի ավելցուկը հողերի ոռոգման համար։ ՀՀ Ազգային ժողովը փետրվարի 10-ի լիագումար նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկում է ՀՀ ջրային օրենսգրքում և Ջրի ազգային ծրագրում կատարված փոփոխությունները:
ՀՀ ջրային ռեսուրսների կոմիտեի նախագահ Արամազդ Ղալամքարյանի խոսքով ՝ տեղումների և ձյան ծածկույթի բավարար ծավալների դեպքում կառավարության որոշմամբ ջրօգտագործողները հնարավորություն կունենան անհատույց օգտագործել ջուրը 85 հազար հեկտար հողատարածքի ոռոգման համար: Կառավարության որոշման ընդունման համար հիմք են ծառայելու Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոնի տվյալները։ Նախատեսվում է, որ ջրամատակարարումն իրականացվելու է Արարատի մարզում 45 հազար հա և Արմավիրի մարզում 40 հազար հա հողատարածքների ոռոգման նպատակով: Զեկուցողը նշել է, որ օրինագծի ընդունումը պայմանավորված է նրանով, որ գետերի վարարումների, աղակալված հողերի լվացման եւ ոռոգվող հողերի խոնավության ապահովման հետեւանքով առաջացած ջրհեղեղների կանխարգելման գործընթացի կարգավորումը վերապահվել է կառավարության իրավասությանը: Միևնույն ժամանակ, գարնանը ՝ գետերի վարարումների ժամանակ, կանխարգելիչ միջոցառումների իրականացման անհրաժեշտություն է առաջանում, որոնցից հիմնականը ջրամբարներում և այլ հիդրոտեխնիկական կառույցներում կուտակված ջրային ռեսուրսների արտանետումն է: Նշված գործընթացը հիմնականում համընկնում է ոռոգվող աղակալված հողերի լվացման և ոռոգվող հողերի խոնավության ապահովման ժամանակահատվածի հետ:
Արամազդ Ղալամքարյանը նշել է, որ ջրի սակավության և ջրային ռեսուրսների վրա կլիմայի փոփոխության ազդեցության պատճառով նկատվում է մակերևութային ջրային ռեսուրսների հավասարակշռված էկոլոգիական վիճակի խախտում, և հաճախ տեղի է ունենում դրանց կրճատում, ինչը կարող է հանգեցնել ջրային ռեսուրսների սպառման: Այդ առնչությամբ, տեխնիկական հնարավորությունների առկայության դեպքում, անհրաժեշտություն է առաջանում լրացնել գետերի ավազանի կամ ջրամբարի ջրերը բավարար մակերեսային ջրային ռեսուրսներով և տրված ջրօգտագործման թույլտվությունների շրջանակներում մակերևութային ջրային ռեսուրսները տեղափոխել այլ տարածք ՝ ջրափոխադրման ենթակառուցվածքի առավելագույն հնարավոր ծավալով: