Երկուշաբթի, 16 Փետրվարի 2026 15:50
Հայաստանի արտաքին առեւտրաշրջանառությունը նվազել է 29 տոկոսով՝ թանկարժեք մետաղներին եւ քարերին առնչվող գործարքների "փլուզման" պատճառով
Արմինֆո. Հայաստանի արտաքին առևտրում թանկարժեք մետաղներին և քարերին առնչվող գործարքները 2025 թվականից սկսել են նվազել ՝ ամբողջ տարվա ընթացքում ընդհանուր ծավալով կազմելով 26% (5.5 մլրդ դոլար)՝ 2024 թվականի 51%-ի (15.4 մլրդ դոլար) դիմաց։ Ապրանքների այս խումբը վճռորոշ դեր է խաղացել երկրի արտաքին առևտրաշրջանառության տարեկան դինամիկայի վատթարացման գործում, որն արտահայտիչ 41,5% աճից շրջադարձ է կատարել դեպի երկնիշ 29% անկում։
Այսպես, ըստ ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի տվյալների, 2025 թվականի հունվար-դեկտեմբերին թանկարժեք մետաղների և քարերի ներմուծման և արտահանման մասնաբաժինը ընդհանուր առևտրաշրջանառության մեջ նվազել է, համապատասխանաբար, մինչև 20% և 34%, մինչդեռ, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում այն կազմել է 43% և 61%։ Ծավալներով հաշվետու տարում ներմուծվել է 2.6 մլրդ դոլարի այդպիսի արտադրանք և արտահանվել 2.9 մլրդ դոլարի. մեկ տարվա ընթացքում դրա ներմուծումը նվազել է 64.5%-ով և նույնքան նվազել արտահանումը՝ 64.5% - ով: